Методична скарбничка

Українська мова . 3 клас.

Тема : Дієслово як частина мови.
Мета: повторити та розширити знання учнів про дієслово, формувати вміння розпізнавати дієслова у мовленні, комунікативну компетентність, розвивати мовлення учнів, уміння аналізувати і робити висновки, виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, підготовлені презентації, дидактичні матеріали, сюжетні малюнки, підручник української мови (авт.М.Д.Захарійчук, Л.І.Мовчун).

Хід уроку:
І. Організація класу.

 Продзвенів шкільний дзвінок
Всі зібрались на урок
Добрий день і в добрий час
Завітали гості до нас.
Тож ми усіх вітаємо
Наш урок розпочинаємо.

Зараз у нас урок української мови. Для того, щоб упоратися на уроці із завданням, будьте старанними і слухняними. Ми продовжуємо знайомитись із частинами мови. А яку частину мови ми будемо вивчати, ви дізнаєтесь трішки пізніше. Тож нагадаємо девіз уроку:
  Девіз
«Гарно, дружно працювати,
Мову рідну добре знати».

ІІ.Актуалізація знань.
1.    Фронтальне опитування:
-         Які частини мови ви вивчили?
Завітаймо діти до Королівства мови (увага на мультимедійну дошку)

КАЗКА ПРО МОВИ
  (1 фрагмент казки про іменник)

Отже, діти
-         Навіщо нам вивчати іменник?
  1.Без іменника ніхто не мав би імені.
  2.Він дає назви всім істотам, предметам, подіям.
  3.Всі істоти, предмети, події він одягає у свої сім відмінників.
  4.Має 2 числа і три роди.
  5.В реченні виступає головним та другорядним членом.

СЛАЙД ПРИКМЕТНИК
Отже, діти

-         Навіщо нам вивчати прикметник?
  1.Прикметник – це частина мови, без якої нам не обійтись.
  2. Без прикметника іменник не був би таким гарним і зрозумілим.
  3.Прикметник прикрашає всіх осіб і всі предмети.
  4.У реченні виступає другорядним членом речення.

ЩО ВИ ЗНАЄТЕ ПРО ДІЄСЛОВО?

ІІ.Хвилинка каліграфії

     Каліграфічна хвилинка

-         А зараз розгорніть свої зошити, запишемо сьогоднішнє число.
-         Зверніть увагу на вашу посадку і правильне положення зошита на парті.
-         Щоб підготувати руку до швидкого письма, пропоную вам написати каліграфічні з’єдналочки такого зразка:
Лю Лю Лю ви  ви  ви  вч  вч  вч

Запишіть каліграфічно речення:
Любіть, вивчайте рідну мову.
-         Про що це речення?
-         Знайдіть у реченні іменник, прикметник, дієслово.
ІІІ. Формування навчальних завдань.
  1.Робота над загадкою:
- А зараз діти, послухайте загадку
- відгадавши загадку, ви дізнаєтесь, яку частину мови будемо вивчати на уроці:
     Дуже я люблю всі дні
І що хочеш я умію.
Творити, співати, радіти.
Я вмію діяти чудово,
Отже, звусь я – дієслово.

Тож тема сьогоднішнього уроку:
    «ДІЄСЛОВО – ЯК ЧАСТИНА МОВИ»

2.Створення проблемної ситуації.

Діти, а навіщо нам потрібно вивчати дієслово?
-Послухайте казку про дієслово, слухайте уважно, щоб змогли відповісти на запитання.



КАЗКА

Жили собі різні частини мови. Це був дуже веселий гурт, але між ними виникали сварки, тому що кожна частина мови вважала себе найголовнішою.Найбільше ворогували Іменник і  Дієслово. Перший казав, що Дієслово немає ніякого значення в мові, і тому без нього можна обійтись. Дієслово це дуже образило, і ввечері, коли всі полягали спати, воно вирушило шукати собі притулку. Довго йшло воно і незабаром зустріло незнайомця, якому й розповіло про своє горе. Вислухавши Дієслово незнайомець заспокоїв його: "Інші частини мови самі довго не проживуть". Але засмучене Дієслово йому не повірило. Коли члени веселого гурту прокинулися вранці, то помітили, що мова змінилася: стала беззвучною і бездіяльною. Довелося їм піти на розшуки свого побратима. А коли Дієслово повернулося, в гурті більше не виникало сварок.


 ( 3 фрагмент  казки  про дієслово )

Без дієслова наша мова беззвучна, бездіяльна, без нього не можна обійтись.
-         Давайте перевіримо чи правда без дієслів не можна побудувати речення.

   РОБОТА З ДЕФОРМОВАНИМ ТЕКСТОМ

весна. Тепло …сонечко. На деревах …перші листочки. …веселий щебет пташок. Природа …

Довідка: прийшла, з’явилися, пригріло, чути, прокинулася.

-         Прочитайте запис. Ви зрозуміли про що він? Чого в ньому не вистачає? Спробуймо відновити текст.
-         Чи можемо ми тепер сказати,  про що це текст?
  Діти, ми щойно переконались, що без дієслів наша мова неможлива. Дієслово несе повну відповідальність за граматичний порядок у реченні. Дієслово є тим механізмом, що всіх і все запускає в дію, все щось робить і на місці не сидить.
  Отже, дієслово можна зобразити у вигляді пароплава, тому що він як і дієслова, завжди рухається, а дієслово означає дію, рух.

  (фото пароплав і дієслово, дієслово,дієслово)

Дієслово-одна із частин мови.

Тож завдання сьогоднішнього уроку такі:

 ЗАВДАННЯ:
1.Визначити роль дієслів у мовленні.
2.З’ясувати, на які питання відповідають дієслова.

 ІV.Відкриття нового знання
-         Наш пароплав взяв курс на вправу 336
-         Розгорніть підручники на ст..140
1.Колективна робота
- Прочитайте загадку,
- Відгадайте її,
- Що ви знаєте про їжачка?

   ЇЖАЧОК

Цікаве про їжачка.

-         А чи знаєте ви, що тіло їжачка покриває від 7000 до 10000 тисяч колючок? Колючки їжачка постійно оновлюються, старі випадають, поступаючись місцем новим.
-         А ще їжаки бояться вогню. Вода чомусь позбавляє їх захисту, та колючий їжачок розгортається.
Зачитаймо І речення. Усно.
-         Про що розповідається в реченні?
-         А що саме розповідається?
-         Про що розповідається в другому реченні?
-         Про клубочок?

ПИСЬМО ЗА ЗРАЗКОМ

(Що?) голки, голки (що роблять?)
                                    стирчать
(Що?) клубочок, клубочок (що робить?)
                                           гуляє, шукає

-         На яке питання відповідає слово  стирчать?
-         А на яке питання відповідають слова гуляє, шукає?
Спробуймо продовжити речення.

 ПРОДОВЖТЕ РЕЧЕННЯ…
Слова, які називають дію предметів і відповідають на питання що робити?
Отже, дієслово.

  ДІЄСЛОВО –ЦЕ

Дієслово
Частина мови
Називає дію предмета
Відповідає на питання
-         що робити, що зробити

     ПОЧАТКОВА ФОРМА ДІЄСЛОВА

Дієслова мають початкову форму. У початковій формі дієслова відповідають на питання що робити? що зробити?
Наприклад, (що робити?)
                  писати, читати, малювати
  (що зробити?)
                    написати, прочитати, намалювати

  Фізкультхвилинка

Гра «Спіймай дієслово» (слайд пташка махає крильцями)

У гайок ми ходили
Їжачка колючого зустріли
Повз повільно їжачок
Ніс багато голочок.

 V. Первинне закріплення вивченого.
Наш пароплав відправляється до вправи 337.
1.    Робота над вправою 337 ст.141
-         Прочитайте текст
-         Знайдіть речення, що описують малюнок.
2.    Вибіркове списування   (І.ІІ.ІІІ абзац)
3.    Випишіть з тексту дієслова ( один учень записує на дошці, решта в зошитах.  Хто бажає ?)
Вийшов, поплив, здійнявся, потонув, пливе, сидів, дивився, грали, танцювали.
-         Поставте до них питання.

  ЗВ’ЯЗОК СЛІВ У РЕЧЕННІ

А зараз, діти, подивіться на дошку і прочитайте речення.
Коники грали на своїх скрипочках.
Місячні зайчики танцювали.

-         Хто бажає показати зв’язок слів?
А потім списують з мультимедійної дошки

(Хто?) Коники   (що робили?) грали;
грали (на чому?) на скрипочках;
 на скрипочках ( на чиїх?) своїх.

(Хто?)Зайчики  (що робили?) танцювали;
зайчики (які?) місячні.

Діти, відшукайте останній абзац вправи 337.
До виділених слів поставте питання ( попрацюйте в парі)
(Що робити?) сходити
(Що зробити?) потрапити.

Доведіть, що вони стоять у початковій формі.
4.    Передостанній курс нашого пароплава пролягає до вправи 338 ст.142
РОБОТА НАД ТЕКСТОМ
-         Прочитайте текст. Про кого йдеться в тексті?
-         Про жабенят і бузьків.

   СЛОВНИКОВА РОБОТА.

Бузьки – народна назва лелеки.
Очерет – трав’яниста багаторічна рослина з високим стволом. Росте біля водойм.
Жабенята

VІІ. Застосування здобутих знань.
Самостійна робота.
1.    Списування із завданням.
-         Списати текст вправи 338 із підручника. Підкреслити дієслова.
1 ряд – списує перших 4 речення.
2 ряд – списує 2 останніх речення.

2.    Самоперевірка.
  САМОПЕРВІРКА
Жабенята співали в очереті дуже голосно  та весело. Пісня привернула увагу двох бузьків. Вони підлетіли ближче. Перший бузько подумав, що проковтнув їх усіх відразу. Другий дивився на найбільше  жабеня. Але жабеняти так весело співали, танцювали, стрибали, що бузьки заслухалися й забули, що вони голодні.

-         Перевірте робота за зразком.
-         Оцініть виконання роботи.
-         Хто правильно визначив дієслово поставте +  , а хто припустився помилки –

   АУКЦІОН

А зараз ми на пароплаві пливемо до гри Аукціон.

Перед вами сюжетний малюнок.
-         Продається дієслово. Запишіть якомога більше дієслів за малюнком. Перемагає той, хто склав більше слів.

  ПІДСУМОК
Оцініть свою роботу на уроці:






-         Все зрозумів, можу допомогти іншому;




-         Зрозумів, але потрібно ше працювати;

-         Потрібна консультація.

Домашнє завдання 
Дякую за увагу, старанність і активність на уроці! Ви всі молодці, добре попрацювали, тому легко зможете виконати домашнє завдання.
Вивчити правило ст.141,


                 вправа 339 ст.142






Тиждень початкової школи присвячений ювілею  школи під девізом « Слався , школо, наша гордість і краса»
З 28.11 по 02.12 2016 року
Понеділок 28.11
Відкриття тижня початкової школи
1.Лінійка присвячена відкриттю початкової школи.
2.Виготовлення та представлення колажу під девізом Наша школа очима учнів початкових класів».
3.Паркан відвертості.
Вівторок 29.11
День української мови
1.       Грамотійко (конкурс писарів).
2.       Пані Каліграфійка. Пан Каліграфіст (конкурс на кращий зошит).
3.       3.Митець поетичного слова (вірші про життя школи під девізом «Слався , школо , наша гордість і краса».
Середа 30.11
Математичний день
1.Міцний горішок (математичні конкурси)
2.Конкурс аплікацій з геометричних фігур «Цікава геометрія»
3.Виставка математичних газет
Четвер 01.12
Майстер на всі руки
1.Мистецтво орігамі (майстер-клас)
2.В руках майстрів співає глина
3.Флешмоб «Рух це життя»
Пятниця 02.12

1.Закриття тижня початкової школи присвячене 6 грудня День збройних сил України «Тато і я»




Лінійка, присвячена відкриттю тижня початкової школи


(звучить мелодія пісні «Чому вчать у школі»)

Увага!Увага! Спішіть, поспішайте!
До нашої школи всі завітайте!
Розпочинається тиждень початкової школи!
Чи усі класи до нього готові?

Всі, хто уміє читати й писати
Думати, гратись і міркувати.
Правильну відповідь вмить відшукати,
Може участь активну у тижні прийняти!


Дорогі діти! Сьогодні ми розпочинаємо тиждень початкової школи. На вас чекають цікаві й веселі уроки. Кожен з вас зможе показати свої знання й уміння, які ви отримуєте навчаючись у школі, а саме:  з української мови, математики, трудового навчання. Спробуєте побувати поетами, тож бажаю вам успіхів.
Любі третьокласники! Що спадає вам на думку, коли ви чуєте слово школа?


    Дім                                                                                  Розмаїття думок  
    Вулик                                                                              Життя
    Розвиток                                                                         Навчання
   Здоров’я                                              Школа                 Велика родина
   Виховання                                                                       Творчість
   Знання 
                                                     Команда однодумців

                                                      
І ще багато хороших слів спадає на думку, коли ми чуємо слово школа.
Це і будні, і свята, і ігри, і розваги.
Наша школа була  заснована в 1861 році. З самого початку  існування навчального закладу в ньому було запроваджено навчання хлопчиків та дівчаток.
Нині в нашій школі налічується 12 класів, у яких навчаються 202 учні. Школа ступення налічує 4 класи, у яких навчаються 56 учнів.
Гордо височить наша школа в центрі села. Скільки хорошого і доброго бачила вона. Бачила
і пережила все. Нашій школі 155 років. Це особливе свято. Його немає в календарі, але воно існує в нашій пам’яті.

Сьогодні нашій школі 155 років,
Та вона ще молода,
Бо живе в ній і працює
Лиш завзята дітвора.

155 літ від роду школа має.
Та вся молодіє, та все процвітає,
Бо спонсори гарні і друзі надійні
Дають допомогу, ремонти постійні

Де сьогодні ювілей?
Це в нашій школі.
Де зустрічають всіх гостей
Це в нашій школі.

Школо моя, рідна школо
Казка тепла й доброти,
Стежка від тебе щаслива
В’ється в далекі світи.

Школа! Школа! Дитинство крилате!
І чарівної юності дні.
На тепло і на радість багате,
На веселі розваги й пісні.

    (Третьокласники виконують пісню)

                 Де нам любо!
Любо нам у рідній хаті,
Там, де рідний батько, ненька,
Там, де братик, і сестричка,
І бабусенька старенька.
Любо нам у рідній школі,
Де учитель нас навчає,
Учить рідний край любити
Так, як батько нас кохає.
Любо нам у ріднім полі,
Де росте буйна пшеничка;
Любо нам у тихім гаю,
Де щебече мила пташка.
Любо нам у рідних горах,
Де ліс грає верховіттям,-
Любо всюди в ріднім краї,
Любо українським дітям!


   Виходить четвертий клас

В світі є багато шкіл-
Гарних, старих, нових.
Та найкраща-це моя
Підвисоцька школа


Гарні класи, коридори,
Картини, таблиці,
Море зелені, вазонів,
Меблі і полиці.

Тут і будні, тут і свято,
Виставки,  уроки.
Тут ми робимо нові
До науки кроки.

Поруч вчителька хороша
У всьому допоможе,
Нас помирить, нам підкаже,
Що добре, що гоже.

          (Пісня першого класу (виконують Горбанюк Н., Сергієнко С.)

Є за що любити школу:
За веселий, дружній клас,
За уроки, за перерви,
Що завжди чекають нас.
Школа діточок навчає, до роботи залучує.
Всім знання міцні дає, світ цікавий пізнає.

Школу дуже люблять діти, бо без неї ніяк жити.
Всі навчалися у школі: лікарі і шахтарі,
І письменники відомі, менеджери й столярі.

Хоч нелегке шкільне життя, та все ж веселе і цікаве,
Важких багато тут є справ, але є ігри, є забави.

Треба вчитись з юних літ, щоб пізнати білий світ.
Бо знання – велика сила, що дає людині крила.

Нас робота не лякає.
Треба вчитись – кожен знає.
Тож чекаєм побажань
Під вітрилом в морі знань.

       (Пісня учнів 4 класу)

Давно вже визнали всі люди
Мене главою всіх наук.
Бо я потрібна всім і всюди-
Без мене всі, немов без рук.

Велична, щедра і прекрасна мова,
Прозора й чиста, як гірська вода,-
То України мова барвінкова,-
Така багата й вічно молода.
Вона, як ніжна пісня колискова,
Заходить в серце й душу з ранніх літ,
Ця мова, наче пташка світанкова,
Що гордо лине в свій стрімкий політ.

За морями, за горами, кажуть, є така земля
Із усякими дивами, і це –Царство Читача.
Покажу вам сто земель, ще й космічний корабель!
Даруватиму щодня і забави, і знання.

Довкілля наше неповторне, довкілля наше чарівне.
То сонечко тебе пригорне, то злегка вітерець дихне.
То дощик рясно землю вмиє, а то веселка зацвіте.
То небо заясніє, з землі зернятко проросте.

Нам відомо – це чудово, коли ти і ми здорові.
Тільки треба знати, як здоровим стати.
Є один рецепт у світі – він усім підходить дітям:
Якщо будем спорт любити, зможем років сто прожити!

І знову дзвоник кличе нас,
Спішімо,  друзі, до навчання.
Бо промайне так швидко час-
Й пора настане роставання.

Дзвенить, дзвенить шкільний дзвінок,
Нас закликає до навчання.
Ми поспішаємо на урок
Ізнову йдемо в світ пізнання.

      (Пісня учнів 2 класу)

Школо! Зі -155- річчям, тебе ми вітаєм
Від душі ми усі побажаєм.

 Процвітання, краси і добра.
Щоб ти довго творчо жила

Щоб всміхалось щасливе майбутнє
І було все в тобі незабутнє.

Першовересень діток стрічав,
А останній завжди проваджув.
 Іна многії літа –здоров’я
В Україні багатій і вольній
Зі святом тебе, рідна школо!

(Представлення колажів кожного класу,
звучить гімн школи)


 



Немає коментарів:

Дописати коментар