Поділюсь досвідом. Працюємо за В.Сухомлинським






ВИХОВНА ГОДИНА

з використанням творів В.Сухомлинського

"ШАНУЙМО СТАРІСТЬ"






Мета: Виховувати повагу до людей похилого віку, любов і шану до бабусь і дідусів, увагу до одиноких, самотніх жителів, почуття доброти та милосердя.
Обладнання: твори В.Сухомлинського, прислів'я, заповіді учня, склянка води.

ХІД ЗАНЯТТЯ:
Діти, прочитайте записану на дошці тему виховної роботи.

                          "Шануймо  старість"
Ми з вами  читали  багато різних творів В.Сухомлинського. А що ви знаєте про цього письменника  і педагога.

 1 учень:  В.О.Сухомлинський народився  1918 року в селі Василівці на Кіровоградщині. Його  батько працював столярем.
2 учень :  Він був доброю людиною і хотів, щоб його  вихованці і всі  діти виростали добрими, чуйними, працьовитими, любили своїх батьків, бабусь, дідусів.
3 учень: В.О.Сухомлинський  - великий педагог, письменник. Він дуже любив  дітей і написав для них понад 1000 різних творів.
4 учень: Помер В.О.Сухомлинський  2  вересня 1970 року і похований на кладовищі  недалеко  біля школи.

В.О.Сухомлинський – великий педагог, мудрий учитель, чудова людина. Він писав  для  дітей чудові твори, коротенькі  і дуже змістовні, повчальні й цікаві  для кожного. У його творах містяться  поради й настанови  дітям – любити, шанувати й  берегти своїх батьків, бабусь, дідусів.

То ж  на сьогоднішній  виховній годині ми поговоримо про  милосердя, добро, співчуття. Ми  ознайомимося  з  такими  творами:
                    "Тихо, бабуся відпочиває"
                    "Перестелимо постіль дідусеві"
                     "Склянка  води"

Тому  девізом  виховної  години  є слова В.Сухомлинського :
Будь хорошою людиною,
Принеси щастя матері і батькові,
Не допускай , щоб їх старість стала горем.

-         Що означає  бути хорошою людиною?
-         Як ви  розумієте принести щастя матері і  батькові?
-         Чому ми  не повинні  допускати, щоб старість приносила горе?

Робота  в групах
Читання та обговорення  оповідань

Перша група  працює над оповіданням
"Тихо, бабуся відпочиває."

Друга група - "Перестелимо постіль дідусеві"

Третя група - "Склянка води"
    Групи міняються  оповіданнями
    Обговорення  прочитаних учнями творів
Тести
1.    У бабусі цілу ніч  боліло:
а) серце
б) горло
в) руки
    2. Хто перестеляв постіль дідусеві:
         а) Юрко
         б)Михайлик
          в) Миколка
    3. Юрко навчав свого сина – роби не те, що хочеться, а те:
         а) що  забув зробити
         б) що треба робити
          в) що попросили зробити

Опрацювання твору "Тихо, бабуся  відпочиває."
-         Чи сподобалась вам Галинка?
-         Чим?
-         А чому з бабусиних очей упали дві сльозинки?

Діти, відгадайте, з якого твору цей фрагмент?
          "Повечеряв, лягли спати
            Уночі мати чує: підвівся
             Юрко з постелі, сів на
             Ліжку й плаче"
-Чому плакав  Юрко?
- Чим він вам сподобався?

Опрацювання твору" Склянка  води"
Демонструю склянку   з водою
-         Про який твір ми  поговоримо
                     (Склянка води)
-         Чому  Юрко не виконав наказу матері?
-         Як ви  розумієте слова: Потім усе життя Юрка мучили докори
сумління?
-         Як він учив свого сина?
-         Як ви гадаєте, чому В.О.Сухомлинський розповів нам цю історію?
-         Як би ви вчинили на місці Юрка?

Читання оповідання "Образливе слово"
                                  ( вчителем)
-         Що  можна сказати про  образливе слово?

 Коли зміцніють крила, щоб літати,
 Не  забувай про рідних маму й тата.
Та встигни добре  слово  їм сказати
Допоки ти живеш у рідній хаті
Подякуймо батькам за все.
Поклонися щодня матері ще нижче,
Бо її серденько до твойого  ближче.

- Діти, у нашій країні  дуже багато старих і одиноких людей. Серед них є ті, у кого  не було дітей, і  ті, про кого діти забули, хоча повинні допомагати  їм. А живуть ці люди  на  планеті Старість. Планета  Старість на карті небесних  тіл не позначена, але вона існує. І в свій час кожен із нас, залишаючися жителем Землі, ступає на цю планету. Час  там протікає повільно - з довгими безсонними  ночами.

Старість – це "віковий період від  75 до 90 років".  В Україні людей похилого віку близько 2-х мільйонів. Знали  б  ви, як вони  чекають, щоб  хто-небудь завітав до них.
Уявіть себе  дорослими  і  поміркуйте, що зробили б ви , аби покращити життя самотнім людям.
                                                          Відповіді учнів
1 учень. Я б організував  безкоштовну аптеку для літніх людей, щоб ліки відпускались їм безкоштовно.
2 учень. Я зробив би так, щоб люди старшого віку, які живуть у містах не платили  грошей за проїзд у транспорті.
3 учень. Я забрав би старих і одиноких людей у великий дім і допомагав би  їм в усьому.

   Діти, наш народ склав багато прислів'їв про доброту і пошану до батьків і всіх людей.

      Людину гріє не кожух, а тепле слово.

      Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.

      Хто людям добра бажає, той і собі має.


         -Чого навчають нас ці прислів'я?
А зараз , діти, відшукайте"Заповіді учня"
 - Прочитайте 7 і 8 заповіді.

Людей  буду я любити
Добро й ласку їм чинити!

 Любов і милосердя хай запанують у душі моїй.

Звернімося до девізу виховної роботи і нехай кожен  скаже про себе.
-         Я буду хорошою людиною…
-         Я принесу щастя матері і батькові
-         Я не допущу, щоб їхня старість стала горем.
Старіст не радість, ніхто її не чекає. Та вона несподівано підкрадається. Хочеться вірити, що ніхто з вас не  забуде бабусь.дідусів тоді, коли до них прийде старість, бо ж  усі ми  повинні пам'ятати.
   Учень: Є закони  природи незмінні.
Для людей, для птахів, для трави.
Ви простіть нас байдужих, ми винні.
Будем ми ще старими, як ви.

А на завершення прислухаймося  до слів, і нехай  вони  назавжди  закарбуються у наших душах.

Учень: Не зобидь ні старця, ні дитину,
             Поділись останнім сухарем,
             Тільки раз ми на землі живемо,
              У могилу не бери провину.
               Зло нічого не дає, крім зла.
               Вмій прощати, як прощає мати,
              За добро добром спіши воздати -
              Мудрість завше доброю була.
               Витри піт солоний із чола
               І трудись, забувши про  утому,
                Бо людина ціниться по тому,
                Чи вона зробила, що могла.
           Скільки сил у неї вистачало.
           Щоб на світі більше щастя стало.

 






УРОК ЧИТАННЯ У 3 КЛАСІ

"ПРО СПРАВЖНЮ ДРУЖБУ"


ТЕМА.Оповідання про справи твоїх ровесників.
Твір В.Сухомлинського "Кінь утік".

Мета і завдання уроку: сприяти засвоєнню основної теми оповідання; удосконалювати уміння виразного читання та переказу тексту; залучити дітей до міркування щодо проблем дружби; формувати уміння висловлювати власні оцінні судження про вчинки героїв; виховувати потребу справжньої дружби.

Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, виставка малюнків на тему "Мій друг", прислів'я про дружбу.

Тип уроку: вивчення нового твору.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
   Бесіда.
- Який розділ вивчаємо?

- Прочитайте прислів'я, спробуйте пояснити їх зміст.

* Справжній друг тобі до віку добра бажатиме.
* Друга шукай, а знайдеш - тримай.
* Здається, і друг, а колючку впустив.

- Якою темою можна їх об'єднати?
  Поясніть, як ви розумієте слово          дружити.

-  Яким на вашу думку повинен бути справжній друг?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
 - Сьогодні ми прочитаємо оповідання В.О.Сухомлинського "Кінь утік..." і на прикладах його героїв спробуємо з'ясувати, що означає справжня дружба, навчимося, як слід поводитися, щоб тебе вважали справжньою людиною і вірним другом.


ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя про В.Сухомлинського.

- В.О.Сухомлинський у дитячі роки був здібним і старанним, мав чудову пам'ять, любив допомагати товаришам. Для цього приходив до школи ранішеперед уроками і консультував тих, кому важко було вчитися.

Можливо, саме це і вплинуло на те, що в майбутньому він обрав професію вчителя, і все своє життя присвятив дітям. Сухомлинський був дуже мудрим порадником для малечі, розумів їхні бажання. Працюючи директором Павлишської школи, створив багато маленьких оповідань, що стосувалися поведінки учнів, яких він навчав і їх відносин. Ці твори розкривають повсякденні ситуації, які відбуваються в житті учнів, допомагають осмислити їх.

- Що вам особливо запам'яталося про В.Сухомлинського?


2. Виразне читання тексту В.О.Сухомлинського "Кінь утік..." учителем

3. Перевірка первинного сприйняття тексту.

- Чому в класі запанувала тиша? Як, на вашу думку, розуміє автор поняття "тиша".

4. Словникова робота


запанувала                                    подив
вогнегривий                                 вчинив
почервонів                                    вчинок
розголошуєш                                тиша
обурення                                        таємниця

- Що це за стан людини "почервоніння"?
- Поясніть як ви розумієте слово "розголошувати"?
- доберіть синонім до слова "подив".
 5. Повторне читання тексту учнями.


V. Осмислення прочитаного. Бесіда з учнями.



Тестове завдання
Учитель читає початок речення або ставить запитання, добирають відповідне продовження речення або правильну відповідь.
1.     Петрик і Віталик були:
а) першокласниками;
б) третьокласниками;
в) четвертокласниками.
2. На парту до Віталика впала:
а) ручка;
б) закладка;
в) записка.
3. Віталик розповів про записку:
а) учителеві;
б) товаришеві;
в) батькам.
4. Що зробив учитель?
а) забрав записку і прочитав;
б) Не помітив, як Петрик кинув записку;
в) наказав заховати записку і прочитати на перерві.
5. На перерві Віталик підійшов до Петрика і сказав:
а) «Вибач»;
б) «Давай коня»;
в) «Не пиши мені більше записок».


Вісім ключових питань за темою «Кого можна назвати справжнім   другом?»
1.     Форма.  На що схожа справжня дружба ?
2.     Функції.  Як можна довести, що дружба справжня?
3.     Причинність. Чому не завжди дружба є справжньою?
4.     Зміни.  Як змінилося відношення між друзями?
5.     Зв’язки.  Як пов’язана записка з тим , що «кінь утік»?
6.     Перспектива.  Які почуття, роздуми викликає у тебе прочитане?
7.     Відповідальність.  Як повинен оцінити Віталик свій вчинок?
8.     Роздуми. Звідки ви знаєте, що таке справжня дружба?

Репродуктивні запитання.
1.     Чим був незадоволений Віталик?
2.     Як учитель і діти оцінили його вчинок?
3.     Про що свідчить відповідь Петрика?

Поширюючі запитання.
1.     Кого з хлопчиків можна назвати справжнім другом?
2.     Чи вміємо ми дорожити дружбою?
3.     Як ви розумієте прислів’я «Друга шукай, а найдеш – тримай»?

Розвиваючі запитання.
1.     З яких творів ви дізналися про справжню дружбу?
2.     Які прислів’я ви знаєте про справжню дружбу?
Чому справжнім другом вважають того, хто допоможе у горі і в біді?

6. Розгляд ілюстрацій до тексту.
 - Розгляньте малюнки і спробуйте розпізнати дійових осіб твору: хто з них Віталик, а хто Петрик? Доведіть свої твердження.

- Чому Петрик заховав коника за спину?
- Для чого простяг руку Віталик?
- Як ви вважаєте чи правильно вчинив Віталик, сказавши: "Давай коня"? Як слід було вчинити?
- Подивіться на обличчя дітей на задньому плані. Що ви можете сказати про їх ставлення до ситуації, що склалася?

Висновок вчителя. У взаєминах Петрика і Віталика склалася незвичайна ситуація, непорозуміння. Вони ніби і не сварилися, але Петрик образився. В.Сухомлинський не дає прямого роз'яснення, хоче, щоб ви самі зробили висновки, тобто вам потрібно оцінити ситуацію, що склалася.

VІІ. Виразне читання оповідання учнів за особами.
         1. Визначення рис хлопців.

VІІІ. Підсумки вивченого.
   1.   Поглиблення моральних знань і суджень.
    2. Визначення головної думки оповідання.
   3. Творче завдання ( в парах).
   4. Висновок вчителя.

- Якщо ви хочете стати справжнім товаришем, ви повинні:

*завжди поважати й допомагати в усіх його справах;
*не залишати друга в біді;
*не сваритися через дрібниці;
*якщо друг не правий, сказати йому про це самому, зупинити, коли він робить погано, бути відвертим.

ІХ. Домашнє завдання.
   1. Читати і переказувати оповідання.
   2. Дібрати прислів'я про дружбу.
   3. Скласти поради "Що це означає - дружити?"



Немає коментарів:

Дописати коментар